Vsi smo že nekje slišali, da se za dobre škarje mora odšteti kakšen € več. Pa misliš da to drži?
Dekleta v Šivalnici se s tem zagotovo strinjamo, saj nam škarje omogočijo, da povprečen izdelek, spremenimo v umetniško delo.
Tudi tebe zanima, kaj vse moraš vedeti pred nakupom res dobrih šiviljskih škarij, ki bodo zamenjale tiste navadne gospodinjske ( s katerimi odpiraš živila, se na hitro postrižeš ali z njimi zaviješ vijak )?
Zelo pomembno pri šivanju je to, da imaš v lasti najmanj tri različne vrste škarij. Zakaj toliko? Ker jih preprosto potrebuješ, za kakovostno in hitro delo.
-Škarje za vse: so tiste škarje s katerimi režeš kroje, papir, polivinil, zadrge, skratka vse kar ti pride pod prste. Škarje, ki jih ni škoda in ti vedno pridejo prav.
– Škarje za sukance: so običajno manjše, s katerimi lahko hitro odrežeš vse nepotrebne sukance, ki visijo na tvojem izdelku. Najbolj primerne so tiste, ki nimajo odprtin za prste, torej imajo le razilo. Le tako hitro postrižeš nadležne sukance in se posvetiš ostalim, bolj prijetnim opravkom.
– Krožni nožek: Lahko nadomesti velik del rezanja blaga, vendar moraš z njim rezati po podlogi, namenjeni le temu. V primeru, da z nožkom režeš po mizi se bodo na njej poznale sledi, hkrati pa se bo krožno rezilo nožka skrhalo.
– Šiviljske škarje: so namenjene rezanju izključno blaga. Torej jih držiš daleč od papirja, las, nohtov in ostalih neprimerni materialov. Zakaj so škarje za blago tako posebne? Ker imajo eno rezilo ostro drugo topo, s tem poskrbijo, da se blago ne zatika in gladko polzi pod škarjami.
Pri izbiri pravih škarij moraš paziti tudi pri izboru ”ročaja škarij”. Ta se mora popolnoma zliti s tvojo dlanjo, le tako bo rezanje še preprostejše. V kolikor režemo več, je priporočljivo, da imajo škarje daljše rezilo. Če imajo daljše rezilo pomeni le to, da v blago zarežeš manjkrat, posledično dela roka manj in pride kasneje do bolečin zapestja in dlani. V kolikor škarje zadostijo vsem zgornjim kriterijem in so te še lahke, potem so zagotovo vredne nakupa.
Če morda izdeluješ v pretežni meri iz filca, potem se v trgovini s pripomočki pozanimajo o škarjah za filc. Le te imajo imajo drobne zobce, ki zagotavljajo preprostejše rezanje.
Prav tako lahko kupiš škarje za trše materiale, kot je naprimer usnje. Te imajo rezilo še dodatno ojačano s čimer omogočijo, da je rezanje trših materialov preprostejše.
Si levičar/ka? Le brez skrbi, vse zgoraj našteto lahko kupiš tudi zase. Kljub temu, da je izbira nekoliko bolj okrnjena, ne obupaj. Saj se dobijo škarje za levičarje po vseh zgoraj naštetih kriterijih.
Si še vedno mnenja, da so gospodinjske škarje dovolj? 😉
V škarje je vredno vložiti kakšen evro več, le tako poskrbiš, da bo izdelek izdelan kakovostno, hitro in preprosto. Hkrati pa verjemi, tudi roka ti bo hvaležna.