S pomočjo všitkov lahko oblačilo iz neraztegljivih materialov oblikujemo po telesu. Uporabljamo jih lahko tudi pri raztegljivih materialih. S pomočjo nekaj osnovnih tehnik se jih lahko naučite izdelovati na več načinov.
Kaj je všitek?
Všitek je pošita guba v blagu, s katero iz ploskega kosa blaga dobimo tridimenzionalno obliko. Poznamo ravne in zakrivljene všitke. Ravni všitki imajo eno ali dve točki všitka, ki ju povezuje ravna linija. Obstajajo pa tudi oblikovani všitki, prav tako na eno ali dve točki, ki jih povezuje rahlo oblikovana linija.
Všitki se običajno nahajajo na prsni, pasni in bočni liniji. Seveda pa jih lahko srečamo tekom celotnega oblačila, odvisno kakšne oblike je le ta. Z všitki izboljšamo prilagajanje manj raztegljivih oblačil telesu. Kot je že zgoraj omenjeno, se všitki uporabljajo predvsem pri neraztegljivih in manj raztegljivih materialih, včasih pa se pojavijo tudi na raztegljivih, kljub temu, da ti zaradi raztezanja nudijo lepše prileganje telesu.
Kakšen je izgled všitka?
Všitek je trikotnik. Lahko mu rečemo tudi pravokotni trikotnik, ki se prezrcali čez daljšo kateto. Vzemimo za primer pasni všitek na krilu. Trikotnik se začenja na pasni liniji ter se končuje na poljubni točki proti bočni liniji.
Všitek prepognemo po daljši kateti tako, da sta hipotenuzi trikotnikov skupaj (blago je obrnjeno lice na lice). Sedaj pošijemo po hipotenuzah in dobimo všitek.
Vrste všitkov (le nekaj osnovnih)
– Oblikovan všitek: Te naj pogosteje najdemo na hlačah ali krilih, saj zaradi svoje konveksne ali konkavne oblike izdelajo oblačilo popolnoma po željah.
– Ravni všitki: Ti so najbolj pogosti na delih oblačil, ki jim želimo dodati volumen. Bolj pogosti so na ženskih oblačilih: ramena, prsni koš.
– Prsni všitek: Se nahaja v višini prsi, s katerim se oblačilo lepo prilega prsim. Začenja se na stranski liniji, le nekaj cm pod pazduho in se zaključuje 1-2cm pred prsno točko.
– Francoski všitek: Sega od stranskega šiva oblačila preko pasu do prsne točke. Všitek se dan danes zelo malo uporablja, je pa še vedno v uporabi pri vintage oblačilih,
– Pasni všitki: ti se nahajajo pri vrhnjih delih med prsi in bočno linijo, pri hlačah ali krilih pa segajo le od pasu navzdol do bočne linije.
– Princes všitki: so zelo pogosti pri korzetih, oz. zgornjih delih svečanih oblačil. Všitki se na spodnjem delu začnejo nekaj cm nad bočno linijo se nadaljujejo do prsne linije, in zaključijo s simpatično okroglino v rokavnem izrezu.
– Lopatični všitki: Kot že ime samo pove, se nahajajo na lopaticah. Zelo pogosto jih uporabljamo pri rahlo sključenih ljudeh, da se oblačilo lepše prilagodi lopaticam.
– Ramenski všitek: je nasprotje lopatičnemu všitku. Uporabljamo ga pri osebah z večjim prsnim obsegom ali pri ljudeh, ki imajo svojo držo zelo pokončno.
Kako zašiti všitek:
Všitek /izrisan trikotnik) vedno izrežemo iz kroja, pa vendar ne tudi iz blaga. Ko imamo kroj pripravljen, ga prerišemo na hrbtno stran blaga, prav tako prerišemo na hrbtno stran blaga všitek, ki ga NE izstrižemo. Kroj in všitek se na blago izriše s kredo, flomastrom za krojenje ali kredo v prahu.
Všitek lahko zašijete ročno ali strojno, vedno pa začnemo na njegovem najširšem delu in nadaljujemo proti konici/špici/točki všitka. Kot smo že zgoraj omenili, se všitek prepogne na polovico ter se pošije ”hipotenuzi” pravokotnih trikotnikov skupaj. Šivanje všitka začnemo s srednje dolgim vbodom (2,5-3). Na začetku šiv zatrdimo. Ko se bližamo konici všitka, 2 cm pred koncem zmanjšamo dolžino šiva na 0,5-1. S tem utrimo šiv in preprečimo paranje všitka. Na konici všitka ne zatrjujemo, saj bi se lahko naredile majhne gube. Da se temu izognemo šivamo še 3 cm v prazno. Odstrižemo in iz sukancev, ki so ostali zaradi šivanja v prazno, zavozlajmo. Tako še dodatno utrdimo šiv, da se ta ne bo mogel razparati.
Še preden pa se lotimo šivanja moramo preveriti v katero stran obrnemo ostanek všitka, notranjo gubo všitka. Dobljena guba vertikalnih všitkov se obrača proti sredini, medtem ko se horizontalni všitki obračajo navzdol.
V kolikor izdelujemo všitke iz debelega blaga, moramo dobljeno gubo všitka odstriči. Ko strižemo všitek, vedno pustimo 1cm dodatka za šiv. Torej bo naš rez blaga potekal 1 cm stran od všitka.
Sedaj pa le veselo za šivalni stroj, vzemi kroj z ogromno všitki in osveži ravno pridobljeno znanje.