Si želiš zašiti oblačilo ali kakšen drug šiviljski projekt, pa ne veš kako se ga lotiti?
Naj ti prišepnem, potrebuješ kroj, potem bo vse skupaj steklo kot namazano. Predstavila ti bom kako izgleda kroj in kako ga uporabljati.
Kroji so kot nekakšna navodila, ki ti pokažejo kako izdelati oblačilo. Gre za šablono oblačila, ki ga postaviš na blago, prerišeš in izrežeš. Kroj vsebuje tudi različne velikostne številke, tako da lahko oblačilo prilagodiš svoji postavi.
Tiskani kroji: Kroje lahko kupiš pri proizvajalcih krojev, ki jih dobiš natisnjene na veliki poli. Pola je običajno zložena v manjšo embalažo. Lahko kupiš tudi revije s kroji, kjer prejmeš kroje več različnih oblačil v nekaj velikostnih številkah. Revije najdeš v vsaki bolje založeni trafiki.
Digitalni kroji: Te si lahko v pdf obliki preneseš na svoj računalnik. V kolikor nimaš digitalnega prikazovalnika krojev, moraš le te natisniti na A4 format ter jih zlepiti skupaj. Za lažje lepljenje so robovi označeni s črkami ali številkami.
Znanje, kako brati in slediti krojem ti bo v veliko pomoč pri pravilnem sestavljanju oblačil.
Telesne mere
Kroji so si med seboj različni, ne le po velikostnih številkah, temveč tudi po oblikah oblačil (široko, oprijeto). Da bi izbrali pravo velikostno številko, se moramo pravilno izmeriti. Kako to storiš? Najbolj preprosto je s šiviljskim metrom izmeriti glavne tri obsege: prsi, pas in boke. Dobljene mere primerjaš z merami izpisanimi na kroju, tako določiš primerno velikostno številko.
Navodila
Še predno se lotiš prerisovanja kroja oz. rezanja blaga preberite še priložena navodila. Ta vsebujejo pomembne informacije o izbiri blaga ter postopku šivanja oblačila. V navodilih se vedno nahaja informacija o dodatkih za šiv, ali so ti že dodani kroju oz. če jih moraš dorisati sam/a. Kaj je dodatek za šiv? Dodatek za šiv je razdalja od kroja do robu blaga, ki poskrbi da ima šiv dovolj prostora. V primeru da dodatka za šiv ne dodaš, bi moral/a oblačilo šivati zelo zelo po robu, pri tem bi nastale luknjice, hkrati pa bi se oblačilo zmanjšalo za širino zašitega šiva, torej bi ti bilo premajhno.
Smer krojenja
Kako postaviti kroje na blago. Na kroju se nahajajo dolge puščice, ki nakazujejo smer niti. Smer niti na blagu pa prepoznaš po tistem stranskem robu blaga, na katerem je lepilo ali barvna lestvica iz podjetja. Torej smer niti na kroju in blagu morata biti vzporedni.
Simboli
Na vsakem kroju so izrisani simboli, ki ponazarjajo kako izdelek zašiti še preprostejše. Velikokrat se pojavijo črtice, trikotniki ali pravokotniki, ki jih na blago preneseš v obliki drobnih zarez. Zareze izdelaš s konico škarij, te segajo največ pol centimetra v kroj. Najpogosteje zaslediš zareze na rokavih, da se rokav pravilno vstavi v rokavno odprtino, slediš nizu zarez, pribuckaš in zašiješ. Če kroj vsebuje gumbe so ti označeni s križcem X, gumbnice pa z vodoravno črto. Na kroju so označeni tudi zavihki, všitki, gube, …
Postavitev na blago
Sedaj, ko so kroji izrezani je pomembno, kako le te postaviš na blago. Vedno krojimo na hrbtno stran blaga. Na krojih so napisane oznake kot so: pregib tkanine, 2X, 4x, … Torej stranico, kjer je označen pregib tkanine je potrebno položiti na pregib blaga, te ne izrezuješ. Stranica kjer je označen pregib blaga ponazarja sredino simetričnega krojnega dela (naprimer majice, krila). Kroj ki vsebuje oznako 2X krojimo tako, da postavimo dva sloja blaga (lice na lice) nanj položimo kroj in izrežemo 2x, v primeru da je napisano 4X pa namesto dveh uporabimo 4 sloje blaga.
Šivanje
Ko so vsi krojni deli izrezani, jih poimenuj (sprednji, zadnji, rokav,…). Med šivanjem tako ne bo potrebno iskati pravilnega krojnega dela in primerjati krojev med seboj. Še preden pa se lotiš šivanja zopet dobro preberi navodila in postopek sestavljanja oblačila.
Lepo ustvarjaj!