Naj ti predstavim pletenino imenovano jersey. Od njenega nastanka do oblačila. Saj je prav, da o njej izveš prav vse.
Poimenovanje
Kratek skok v zgodovino ne bo prav nič škodil, predvsem če je ta zelo zanimiv. Jersey je ime za pletenino, ki smo jo včasih poimenovali singel. Nekateri z besedo jersey poimenujejo kar vse raztegljive majice izdelane iz takšnega materiala. Ali veš zakaj poimenovanje jersey? Začetki izdelave jersey pletenine segajo v srednji vek, natančneje na otok Jersey v Rokavskem prelivu. Sedaj pod besedo jersey poznamo tanjše pletenine, namenjene sproščenim oblačilom. V začetku pa je bila pletenina jersey debela, močna, toga izdelana iz volne. Iz nje so izdelovali oblačila za ribiče, ta so bili oprijeta, pletena in dolga, kot nekakšen pulover/tunika. Podoba bombažnega jersey-a kot ga poznamo danes se je pojavila šele v zgodnjih 20ih.
Načini izdelave
Kot že omenjeno je jersey pletenina. Če pogledamo z lupo bomo videli, da ga sestavljajo drobne zanke, ki jih vidimo na puloverjih ali pletenih jopah, le da so te zelo majhne. Jersey je lahko izdelan ploskovno ali cevasto. Lahko pa je pleten v obliki oblačila, naprimer brezšivne majice ali pajkic.
Sestava
Večina ob besedi jersey pomisli na prijetno bombažno pletenino, običajno z nizko vsebnostjo elastana. Pa temu ni tako. Jersey je le način pletenja, torej izdelave te priljubljene pletenine. Iz kakšnih nitk je izdelana, pa moramo surovinsko sestavo vedno preveriti na priloženem lističu. Ta je lahko izdelan iz poliestra, viskoze, bambusa, bombaža in še mnogo drugih različnih materialov. Najbolj pogosta sta seveda bombažni in viskozni jersey.
Vrste pletenja
Da pa se ne boš tako hitro zmedla, obstajata dve različici jersey materiala. Najbolj pogost je klasični jersey, na katerem prepoznamo licno stran po izrazitih stolpcih, hrbtno po vrsticah. Ta je pletena z enim kompletom igel, ki na eni strani ustvarijo gladko pletenino. Imamo pa tudi dvostranski jersey, ki je običajno nekoliko debelejši, saj je ta pleten tako, da so stolpci vidni iz obeh strani. Torej ga lahko obrneš na katero stran želiš.
Značilnosti
Ker je jersey raztegljiva pletenina, je tako zelo uporabna v našem vsakodnevnem življenju. Bombažni jersey je poleg prijetne raztegljivosti še zelo dobro vpojen in zračen. Zaradi svoje strukture ima zelo lep padec, hkrati pa ustvari krasne draperije. Najbolj pomembno pri izboru blaga za vsakodnevna oblačila je vzdrževanje. Jersey se zelo malo mečka (to je seveda odvisno od surovinske sestave), ob primernem sušenju, likanje ni potrebno.
Uporaba
Zaradi zelo dobrih značilnosti, dan danes jersey uporabljamo za izdelavo veliko oblačil.
– Majice
Najbolj pogoste so seveda majice, katerim doda uporabnost: udobnost, zračnost in vpojnost.
– Puloverji in jopice
Pri izdelavi puloverjev ali jopic lahko posežemo po dvostranskih ali debelejših jersey materialih. Jersey jim doda udobnost, ta oblačila so namenjena preživljanju prostega časa in športu.
– Napenjalne rjuhe
S spoznavanjem novih materialov, smo postali vedno bolj zahtevni. Zato tudi v postelji želimo največje udobje. Jersey se lahko uporabi tudi za izdelavo rjuh, ki bodo tvojo vzmetnico oblekli v udobje.
– Spodnje perilo
Si predstavljaš spodnje perilo izdelano iz neraztegljivega materiala? Strašno ne udobno. Zato mislim, da so vse besede o uporabi jersey v kategoriji spodnjega perila povsem odveč.
– Oblačila za šport
Poleg majic, puloverjev so za športno udejstvovanje pomembne tudi hlače, pajkice. Vse to si zagotovo ne moreš več predstavljati, kako bi bilo, če jersey materiala ne bi iznašli v srednjem veku. Tako kot pri ostalih oblačilih je tudi tu pomembno, da so ta udobna, vpojna in zračna.
Šivanje
Če se še nisi spoznal/a z jersey materialom, potem ti kakšen nasvet več zagotovo ne bo odveč.
– Igla
Za šivanje pletenin je zelo pomembna prava izbira igle. Morda se ti bo na začetku zdelo, da so univerzalne igle primerne za vse materiale pa temu ni tako. Ker je jersey pletenina, se ob šivanju z ostro iglo (universal,standard) na šivu naredijo drobne raztrganine, ki so v večini primerov vidne šele po prvem pranju. Da pa se temu izogneš uporabi iglo za raztegljive materiale (stretch, super stretch, ballpoint), te imajo konico igle rahlo zaokroženo, ki razmakne pletivo (ne raztrga) in zašije brez neljubega uničevanje jerseya.
– Tačka
Za šivanje jersey-a je najbolj primeren overlock stroj. V primeru, da tega nimaš, pa le brez skrbi, tudi s klasičnim strojem lahko zašiješ lep šiv. Uporabi tačko z zgodnjim transportom, ki bo poskrbela, da bosta oba sloja blaga zašita lepo, brez nadležnega raztegovanja.
– Šiv
V primeru, da imaš doma le klasičen šivalni stroj uporabi šive za raztegljive materiale. Ker pa večina začetniških strojev tega izbora nima, lahko za šivanje raztegljivih materialov uporabiš cik-cak šiv. Če bi raztegljive pletenine šivali s klasičnim ravnim šivom, bi ta ob prvem raztezanju oblačila počil in nastala bi luknja. Da se temu izognemo, šivamo s šivi, ki prenesejo raztezanje blaga.
– Dvojna igla
Dvojna igla je rešiteljica zaključkov oblačil. Torej, lahko jo uporabljaš za zaključevanje vseh oblačil. Z dvojno iglo šivamo le z ravnim šivom, ker pa se med šivanjem na spodnji strani ustvarja cik-cak šiv, to pomeni, da ob raztezanju oblačila ta ne bo počil.
– ”Mušter”
Na začetku vsakega novega šiviljskega projekta vzemi košček blaga, ki ti je ostal pri krojenju in nanj poskusi različne šive. Le tako se boš izognil/a neljubim pripetljajem, ki uničujejo voljo do šivanja in tvoj izdelek.
Vzdrževanje
Jersey je zelo preprost za vzdrževanje. Vendar pazljivo pri pranju, saj je predvsem bombažni jersey nagnjen h krčenju. Zato je priporočljivo, le tega pred šivanje oprati v hladni vodi ter posušiti. Kot sem na kratko že omenila, pri pranju sešitih oblačil ni posebnosti. Če oblačila posušena v sušilnem stroju takoj zložimo, se na preprost način izognemo likanju.
Sedaj veš, kaj je jersey, iz kje izvira, kako ga vzdrževati, šivati,… Najbolje, da naročiš blago, izbereš kroj in se zapreš v svojo šivalnico. Lepo ustvarjaj!