Si že slišala za transparentno elastiko? Nekoliko bolj pogost izraz se pojavi v angleškem jeziku kot ”clear elastic” ali ”transparent elastic”. Do sedaj zelo redko uporabljena vendar nadvse priročna stvar. Ko se spustiš v svet šivanja, preprosto ne moreš mimo tega, da ne bi pogledala šivov že kupljenih oblačil. Transparentna elastika je zelo pogost sestavni del pri tekstilni industriji, uporabljajo jo predvsem za ojačitev bolj obremenjenih šivov na pleteninah. Zakaj se ta še ni tako zelo uveljavila v amaterskih šiviljskih krogih? Imamo preprosto razlago, ker je rokovanje z njo nekoliko bolj zapleteno. Elastika je na prvi otip zelo prijetna ter mehka, vendar pa ko je to potrebno postaviti pod šivalno tačko, se vse te prednosti spremenijo v slabosti. 🙂
No naj te potolažimo, ni vse tako zelo grozno! Končni izdelki so čudoviti in kakovostni, čeprav za izdelavo potrošiš kakšne pol ure več. Transparentna elastika je izjemno uporabna pri šivanju raztegljivih pletenin, saj vemo, da se te na določeni točki raztegnejo, v prvotno stanje pa se nikakor ne vrnejo. Najbolj pogost pojav je na ramenih ter vratnem izrezu. Da bi nepovratno raztegovanje pletenin omejili, dodajamo šivu transparentno elastiko. Preprosto jo postavimo na linijo, kjer bo potekal šiv ter prešijemo. Seveda pa elastike ne raztegujemo, saj ne želimo imeti nabranih ramen kajne?
Zelo uporabna je pri šivanju raztegljivih pletenin in tkanin, saj ta utrdi šiv, hkrati pa prepreči da bi se ta raztegoval in dobil neželjeno obliko. Navdušenka nad čipkami, pa se te preprosto preveč raztegujejo? Transparentna elastika ti bo pri tem v veliiiko pomoč.
Zakaj je transparentna elastika dobila pravzaprav takšno ime, saj je v nobenem primeru do sedaj še nismo raztegovali. Pravzaprav je izjemno uporabna tudi v vlogi elastike, preprosto jo nastavimo na blago ter med šivanjem raztegujemo.
Še vedno nisi povsem suverena za šivanje?
V veliko pomoč pri šivanju ti bo pinceta, s katero lahko začetek elastike položiš natančno pod tačko, če te tudi to še nekoliko heca, si pomagaj z buciko ali iglo, ki jo spustiš na sredino elastike, ter jo s tem fiksiraš.
Kot je bilo že veliko govora o teflonski tački za šivanje usnja, ti bo ta tudi tukaj v veliko pomoč, saj bo elastika veliko hitreje švignila pod njo kot pri običajni tački.
Ko šivaš z overlock strojem pa bodi pazljiva, da bo overlock šival po elastiki in ne mimo nje, saj bo ta v nasprotnem primeru med pranjem kar sama spolzela iz šiva.
In še nekaj, ni pomembno kam postaviš elastiko, na spodnji, zgornji ali kot vmesni sloj, pomembno je, da ta na licni strani ni vidna.
Sedaj pa le veselo na delo! 😉
Transparentno elastiko si lahko naročiš TUKAJ >
2 komentarji
Hvala za tale članek! Me je že v preteklosti zanimalo, kako je s tole ta prozorno elastiko… A bi tu pri stabiliziranju elastike mogoče prišla v poštev tudi tačka za prišivanje trakov? Lp,K.
Seveda, če se širina tačke in trak ujemata je šivanje še toliko preprostejše. Najbolje pa je seveda prilagodljiva tačka za šivanje trakov, katera ima na strani kolesce za prilagajanje širine traku.