Raztegljive pletenine so bistveno zahtevnejše za šivanje kot bombažne tkanine.Kaj sploh je pletenina, to je izdelek ustvarjen s pletenjem. Morda se vam zdi, da so pletenine le tiste velike, kjer se pletenje vidi zelo razločno in v katerega se nam včasih lahko zatakne tudi svinčnik ali lasnica. No pa ni tako. Seveda, tudi ta velika pletenja imenujemo pletenine vendar pa med njih spadajo tudi te drobne s katerih so izdelane naše majčke, trenirke itd. Jersey ali prevešanka, vse to so pletenine, le da so te drobno strojno pletene in njihovo pletenje ni vidno že na daleč.
Prebrskaj po naši ponudbi jersey materialov >
IGLA
Preden se lotimo šivanja pletenin, moramo poskrbeti, da je stroj primerno opremljen. Zamenjati je potrebno iglo za šivanje. Potrebujemo posebno iglo za raztegljive materiale, ta ima za razliko od običajnih-univerzalnih igel konico rahlo zaobljeno. Tako igla med vsakim vbodom v pletenino, pletivo potisne na stran ter sešije plasti skupaj. Če pa bi pletenine šivali z univerzalnimi (bolj špičastimi) iglami, bi te vsakič znova prešile čez pletivo ter ga s tem poškodovale. Piškodba pletenine včasih ni vidna takoj, vsekakor pa se vidi po prvem pranju, ko se ob šivu začnejo pojavljati drobne nitke, ki se parajo. Poleg zgoraj naštetega, pa lahko neprava igla izpušča vbode, kar privede do grozljivega končnega šiva.
PRITISK TAČKE
Med samim šivanjem je vsekakor pomemben tudi pritisk tačke, tega se pri nekaterih strojih lahko uravnava z gumbom za pritisk tačke (te možnosti ne dopuščajo prav vsi stroji). Če tačka stroja močno pritiska ob transportne zobce, se pletenina med šivanjem vseskozi razteguje, končni rezultat pa je močno valovit šiv. Da se temu izognemo, uravnamo pritisk tačke, še vedno pa lahko blago med samim šivanjem vseskozi rahlo potiskamo pod tačko (NE MOČNO! Saj se nam lahko pojavijo nadležne majhne gubice).
ŠIVANJE -sestavni šivi
Pri šivanju raztegljivih tkanin je zelo pomembno s katerim šivom jih šivamo. Novejši stroji imajo že sami razporejeno tabelo šivov na neraztegljive ter raztegljive šive. Med seboj se razlikujejo predvsem po razteznosti. Katera pa je zelo pomembna pri takšni vrsti materiala, saj ne želimo da bi nam na majici ali še huje hlačah počil kakšen neraztegljiv šiv.
Šivamo lahko s tremi vzporednimi šivi ali drobnim cik-cak šivom.
ŠIVANJE – zankanje
Nekateri raztegljivi materiali so morda malo manj podvrženi paranju, vendar jih je še vedno potrebno zazankati. To storimo z enim izmed ”overlock” šivov, ki jih vključujejo stroji. Najbolj pogost je spodaj izrisan overlock šiv, sledijo pa mu tudi drugi. Imamo pa tudi šivalne stroje, ki tekšne vrste šiva ne vključujejo, takrat se poslužujemo kar širokega cik-cak šiva, ki vse skupaj lepo obzanka in prepreči paranje.
OVERLOCK
Seveda se raztegljive materiale lahko šiva tudi s posebnim strojem imenovanim Overlock. Ta sešije, obzanka ter odreže odvečno blago hkrati. Pri šivanju takšnih vrst blaga, je vsekakor šivanje na njem bistveno hitrejše ter lepše. Seveda, pa moramo biti pozorni tudi na druge stvari. Pri šivanju raztegljivih pletenin moramo biti pozorni, da uporabljamo 4-nitni šiv, kjer dve niti sestavljata, drugi dve pa zankata material. Nastali šiv je elastičen in prožen.
V Šivalnici lahko tudi poskusiš in kupiš Overlock ali klasične stroje:
Overlock 720 D > Lidia > Teresa >