Tokrat vam bom predstavila, kako se zašije žep v šivu. Ker sem ravno sredi izdelovanja testnega puloverja, se mi je zdela to popolnoma smiselna ideja. Saj kot vidim, so puloverji postali izjemno popularni med šiviljskimi navdušenci širom Slovenije.
Ker pa se vse preveč pogosto pojavlja našiti ”kenguru” žep, naredimo tokrat manjšo spremembo!
Ko krojimo žepe imamo na krojih velikokrat izrisane takšne majhne kvadratke pravokotno na linijo, to so zareze. Zareze nam označujejo do kam je treba pustiti odprtino, zašiti, nakazujejo sredine ali pa začetek in konec gub.
Zareze se na blagu označijo z kratkim rezom škarij, torej le nekaj mm.
Tako izrežem rahlo zaokrožen notranji žep. Zazankana stran nakazuje linijo šiva, ki bo kasneje vidna na licni strani materiala.
Naj razjasnim že takoj na začetku, torej žep v šivu se lahko izdela z žepno vrečko, kar pomeni, da bomo tak košček ki ga imamo na sliki krojili dvojno (za en žep). Ko bo roka segla v žep, bo ta vrečka na sprednji in zadnji strani dlani.
Lahko pa žep izdelamo le z enim slojem žepne vrečke, kar pomeni da bomo to skupaj sešili z sprednjim delom puloverja. Tu bo viden šiv. Ko pa bo dlan segla v žep bo na eni strani žepna vrečka na drugi sprednji del puloverja.
Sedaj na sprednji del puloverja pribuckam žepno vrečko ter poskušam čim bolj ob robu vrečke izdelati šiv.
Na sliki je prikazan pogled z licne strani sprednjega dela.
Sledi izdelava odprtine za roko. Na sprednjem delu si prav tako z zarezami označim dolžino odprtine za dlan. Zarežem malo dlje, da bom rob lahko dvojno zavihala ter pošila. Tu je pomembno, da je šiv kar se da raven, saj se bo to videlo prav vsakič, ko boste roke dali v žep.
Sedaj zašijem še sprednji ter zadnji del puloverja skupaj in žep je končan.