Ko se prvič spoznamo s strojem nam je delo nanj precej težko oz. drugačno. Prvi šiviljski koraki so običajno narejeni na izposojenem ali novo kupljenim strojem. Stroj lahko dobimo v dar, ali pa si kupimo kakšnega nizko cenovnega, ki je za začetnike več kot primeren, Zakaj pravzaprav to govorim? Ker ob nakupu našega začetnega stroja nihče ne pomisli na morebitne nevšečnosti ter zaplete. Če je stroj nov se v večini primerov ne pojavljajo večje težave, prav tako je to, če se ga dobi v dar od babice, tete ali kogarkoli drugega. Ti stroji že bili uporabljeni in so v veliki meri že utečeni ter lepo šivajo.
Ko pa šiviljsko znanje preraste gospodinjski stroj za ravno šivanje se začnemo soočati z nakupom novega, velikokrat rabljenega stroja. Na kaj vse je potrebno biti pazljiv pri nakupu tega, pa bomo danes na kratko povedali mi.
-
PREMISLI, KAJ POTREBUJEŠ
Pred nakupom novega stroja, si je potrebno vzeti čas za razmislek, če tudi kakšen mesec. Pomembno je, da vemo kaj največ šivamo, kaj bi želeli zašiti v prihodnosti ter kaj nam pri sedanjem stroju manjka. Kakšne tkanine uporabljamo, in kaj bi želeli iz njih narediti. Najbolje je, da si že od začetka ogledamo več naprav, o njih prebrskamo na internetu ter si pridobimo mnenja. Saj veste kaj pravijo, dober glas seže v deveto vas.
-
POSKUSI
Ko je stroj izbran in bi ga želeli kupiti je pomembno, da ga poskusimo. Če imamo oglednih več različnih prodajalcev je najbolje, da se oglasimo pri vsakem od njih ter poskusimo stroj. Nekateri nam bolj ”ležijo” kot drugi. To je povsem odvisno od vsakega posameznika, nekaterim je všeč hitrejši, nekaterim počasnejši, glasnejši, tišji,… Zato se pred nakupom obvezno usedite za stroj ter ga zapeljite nekaj šivov. Najbolje bo, če s seboj prinesete materiale, katere običajno šivate doma in jih poskusite šivati tudi tu. Tako boste najbolje videli, če je stroj primeren za vas.
-
DELOVANJE
Test stroja seveda ni le iskanje tistega najbolj primernega za vas, je tudi pregled stanja stroja. Če ta ropota, izpušča šive, nabira material, ga v nobenem primeru ne kupite. Naj bo stroj brezhiben, ko ga boste kupili, saj boste zanj dali denar VI. Pozanimajte se tudi o iglah, tačkah, dodatnih funkcijah ki jih stroj ponuja. Nekateri stroji imajo priloženo celo vrsto dodatkov ter pripomočkov za šivanje, katere pa je dobro, če dobite s strojem, zato prodajalca opozorite nanje.
-
ZGODOVINA
Preverite tudi zgodovino stroja. Na koliko časa je bil servisiran, kolikokrat je bil pri serviserju, morebiti zamenjal dele ali bil le naoljen. Kolikokrat je potrebno stroj naoljiti je odvisno od vsakega stroja posebej, zato je to zelo pomemben podatek.
-
NAPETOST
Pri nakupu večjih industrijskih strojev bodite pazljivi tudi pri izbiri napetosti stroja. Ti so v večini izdelani na trofazni tok, kar pomeni, da ga v hiši z enofaznim tokom ne boste mogli uporabljati. Pojavljajo pa se tudi že predelani stroji, ti imajo možnost delovanja na enofazni tok, kar pa ne pomeni, da je stroj kaj slabši. Seveda, moč pri zagonu stroja ni več ista, zato potrebujejo nekaj sekund več za vžig ter malo bolj umirjeno nogo med šivanjem. Kar pomeni, da se med neprimernim pritiskom pedala (hitro,počasi,hitro-začetniški ritmi) nekateri sami izključijo. To pa pri že izurjenih ”vozačih” strojev seveda ni nobena težava.
-
FUNKCIJE
Pozanimajte se tudi o dodatnih programih stroja. Več kot odlično bi bilo, če bi stroj imel navodila. Ker pa se ta po večini izgubijo je pomembno, da se pozanimate sami. Stroj ima lahko več različnih možnosti napeljave sukancev katere ustvarjajo več različnih šivov, vendar morajo biti ti pravilno napeljani. Že ob enem spuščenemu vodilu se šiv ne bo lepo šival, nit pa se bo trgala ali nabirala. To je še posebej pomembno pri strojih z več sukanci, zato si je napeljavo niti najbolje kar narisati na papir.
Pri nakupu rabljenih strojev bodite pazljivi, pa vendar se nakup le teh izjemno izplača, še posebej če kupujete starejše kovinske stroje. Naj vas zgornji nasveti popeljejo v kakovosten nakup ”novega” šivalnega stroja.