Le kaj je to SHIBORI? Vsi vemo, da so se takšni vzorci pojavljaji že kar nekaj let nazaj na majicah, vendar je zelo malo ljudi, ki vedo kako se to dejansko imenuje. Zato sem se tokrat lotila raziskovanja te tehnike barvanja z elastiko oziroma vrvicami.
Kaj torej je shibori? To je Japonska tehnika barvanja blaga, katere začetki segajo že v 8. stoletje. Tehnike shiborija so se skozi leta začele razvijati na različne načine, preko katerih so dobili različne vzorce prelivajočih se barv.
Sama sem se lotila povsem osnovne ter nezahtevne različice shiborija.
Izbrala sem si jersey material z vzorcem. Podlaga je v beli barvi na njem pa se nahajajo bež pikice.
Vzamem veliko posodo, katero se lahko brez slabe vesti obarva in bo pri naslednjih uporabah namenjena predvsem barvanju blaga ter ustvarjanju.
V njo nalijem vodo ter segrejem približno na 40°C, dodam sol (glede količine sledite navodilom na barvi, saj ima vsaka barva svoje zahteve)
Izbrala sem si moder odtenek barve. Vsebino škatlice (barva in utrjevalec) stresem v posodo.
Pomembna je količina barve v primerjavi z količino blaga (navodila). Sama sem se odločila, da si želim svetlejši odtenek modre, zato sem uporabila manj barve.
Ko je barva v posodi, jo je potrebno dobro zmešati, da se bo kasneje enakomerno porazdelila po blagu. Oziroma ne zmešamo popolnoma nič, če želimo eksperimentirati z materialom.
Za izdelavo končnega vzorca uporabim elastike, lahko pa bi ga izdelala tudi z zategovanjem vrvic. Bolj je vrvica zategnjena svetlejši bo notranji vzorec. Manj je zategnjeno, več barve bo prišlo v notranjost in posledično bo ta bolj obarvan.
Blago čim bolj razprostrem po posodi, saj želim da je povsod obarvano enakomerno.
Blago, mora biti v celoti potopljeno v barvo. Vsakih 10 min se vrnem, pomešam ter ga malenkost obrnem, saj želim enakomerno barvo.
Po 40 min kuhanja odlijem vodo. Najbolje, da kar v straniščno školjko, katero kasneje TAKOJ pobriši, saj se barva zelo hitro zažre v keramiko.
Ker je kos blaga precej majhen, se odločim za ročno izpiranje. V primeru, da se je barvala večja količina blaga, se brez težav opere v pralnem stroju. Pomembno je le, da se ga kasneje 2x zažene praznega, saj ostanki barve ostanejo v bobnu.
Posušim in zlikam.
Sedaj je blago pripravljeno na nove ideje!