Šivalni stroj: nakup vreden premisleka!
Kot za vse je bil tudi zame nakup prvega šivalnega stroja težka odločitev. Ker je šivalni stroj velika investicija hkrati pa ga vsak želi uporabljati kar se da dolgo. Ker je cenovni razpon šivalnih strojev precej velik, je vsekakor pomemben tehten razmislek. Zato sem zbrala nekaj pomembnih dejstev, na katera je potrebno pomisliti preden se lotimo nakupa.
-
PREDNOSTI
Vrsta šivalnega stroja je odvisna od vrste dela, ki si ga zadamo. Obstaja več vrst šivalnih strojev: univerzalni, za šivanje usnja, šivalno-vezilni, overlock, iberdeck, vezilni, za skriti vbod, za gumbe in gumbnice… Ker je na trgu vse večja izbira različnih šivalnih strojev je resnično potreben tehten razmislek.
Če se na šivanje šele pripravljaš, je najbolj primeren takšen stroj, ki bo lahko rasel s tvojim znanjem, ko pa ga bo po nekaj letih znanje preraslo si seveda z že jasnejšimi cilji kupiš novega.
Naslednji pomemben podatek pri kupovanju strojev pa so dodatki, katere lahko kupiš naknadno. Kajti pri vsakem podjetju imajo drugačne načine za pritrjevanje zelo podobnih nastavkov (podobno kot fotoaparati). Čez čas se zgodi, da za šivalni stroj, ki ga imaš ne izdelujejo tačk, kakršne bi rabili za šivanje. -
ZNAMKE
Priznane blagovne znamke šivalnih strojev so Singer, Toyota, Janome, Juki, Brither, Pfaff. Pri izbiri znamke je dobro preveriti kje izdelujejo šivalne stroje ter iz kakšnih materialov so.
Velika podjetja imajo že bogato tradicijo, pazijo na kakovost zaradi česar pa so tudi cene šivalnih strojev nekoliko dražje. Tako stroje podjetja Toyota izdelujejo na Japonskem, Pfaff v Nemčiji, Bernina v Švici…
Obstajajo pa tudi nižji cenovni razredi šivalnih strojev, malo manj priznanih blagovnih znamk, kateri pa niti niso nujno tako slabi. Kljub temu, da so izdelani na Kitajskem, v Vietnamu včasih pa tudi v Tajvanu. Pomembno je, da se pred nakupom pozanimamo o kakovosti njihovih notranjih delov.
Konec koncev pa je pomembna tudi garancija, ter pa uradni servis šivalnih strojev, ki se nahaja v Sloveniji. -
CENA
Cene gospodinjskih šivalnih strojev se gibljejo med 80€ in 700€, medtem ko so industrijski šivalni stroji krepko dražji.
Staro pravilo pravi: Več daš, več imaš. Kar je načeloma pravilno, vendar ne v vseh primerih. Res je, da so nizko cenovni šivalni stroji po večini izdelani iz plastike, toda za nekaj evrov več se že lahko dobi kakšno izjemo s kovinsko notranjostjo.
Vsekakor si lahko umislimo šivalni stroj nizkega cenovnega razreda, s katerim šivamo tudi zahtevnejše tkanine, vendar pa je potrebno biti pazljiv pri šivanju, saj so šivalni stroji s plastično notranjostjo veliko bolj krhki, kot tisti s kovinsko. -
NAKUP V TRGOVINI
Ko se odpravimo ogledovati šivalne stroje ima običajno vsaka prodajalna do tri vrste različnih blagovnih znamk. Kar seveda ne pomeni slabo, vendar pa kot je seveda razumljivo, vsak prodajalec pohvali svojo vrsto strojev. V takšnih trgovinicah, bodo prodajalci vedeli ogromno o vsakem posameznem stroju, načine čiščenja stroja, njihove prednosti (včasih tudi slabosti-redko), spekter dodatkov za stroj itd.
Medtem, ko pri nakupu šivalnih strojev v megamarketih, boste le redko naleteli na prodajalca s primernim znanjem.
Prednost nakupa šivalnega stroja v trgovini je tudi v tem, da je ob vsakem nakupu priložena tudi garancija, daljša je garancijska doba, boljše je. -
MNENJA
Ker je širni splet poln takšnih in drugačnih informacij, se na njem najdejo tudi takšne izjemno koristne. Kot so naprimer mnenja uporabnikov šivalnih strojev. Če že ne v slovenskem pa v kakšnem drugem svetovnem jeziku se jih najde kar nekaj. Tako je odločitev ter izbira pravega šivalnega stroja še nekoliko lažja.
Nekatera mnenja vključujejo tudi video posnetke, kjer si mogoče še lažje predstavljamo do kakšnih zapletov pride med šivanjem, oz. kakšne so pozitivne lastnosti določenega šivalnega stroja. -
POVPRAŠAJ PRIJATELJE
Če se giblješ bolj v šiviljskih krogih bo to seveda bistveno lažje. Povabiš prijateljico na kavo, ter se pozanimaš o njenih izkušnjah s stroji, mogoče celo kakšno obiščeš ter preizkusiš njen šivalni stroj.
Mogoče se bo slišalo smešno, vendar vsak šivalni stroj ne pristoji vsakemu. Mogoče so tu zaplete pri menjavanju šivov, napeljevanju sukanca, lahko se zatakne pri ogromno stvareh, zato je resnično pomembno najti tistega pravega.
-
ZNIŽANJA
Seveda se vse zaključi pri denarju. Zato se je pametno naročiti na vse novice o znižanjih, razprodajah itd. Kajti nikoli ne veš, kdaj bo kakšen izmed tvojih najljubših strojev nekaj evrov ugodnejši. Četudi je le nekaj evrov, pa pomislimo na to, da lahko za ta denar kupimo kar nekaj sukancev, ki nam bodo prišli kasneje še kako prav!
Medtem ko čakamo, na morebiten popust, pa lahko raziskujemo številne možnosti, ki nam jih ponujajo prodajalci. -
RABLJENO
Rabljeno ni nujno slabo. Nekateri se preprosto ne najdejo v šivanju, zato raje prodajo stroj ter si s tem denarjem omogočijo kakšen drug hobi. Spet drugi prodajo stroj ker so ga prerasli s svojim šiviljskim znanjem. Seveda se jih nekaj najde tudi takšnih, ki stroj prodajo zaradi nedelovanja. Pred tem se je najbolje zavarovati tako, da se stroj pred nakupom preizkusi.
V zakup je potrebno vzeti to, da rabljen šivalni stroj ne bo imel garancije, bo pa bistveno cenejši od novega. Hkrati pa lahko naletiš na super prodajalca, ki ti bo ob nakupu stroja dodal še vse potrebne dodatke, ki bi jih sicer morali kupiti posebej.
Upam, da sem vam z nasveti privarčevala kakšen evro ter kakšen siv las manj. Seveda pa z nakupom in razmislekom ne smemo pretirano zavlačevati, ker bodo vse kreativne ideje ta čas izpuhtele v prazno.
V komentar vpišite svoja mnenja o šivalnih strojih, saj sem prepričana, da bo to nekomu prišlo prav, ravno tako kot bi nam, ko smo kupovali svoj prvi šivalni stroj! 😉