Ker je vsak začetek težak in je za nadaljevanje pomembna močna volja, sem tokrat pripravila nekaj šiviljskih modrosti, ki bodo olajšale še tako težke začetke.
Prva šiviljska modrost: Igla GOR!
Ko napeljuješ sukanec čez vse prepreke do ušesa igle, bodi pozoren/a na to malo podrobnost. Če iglo pomakneš popolnoma navzgor (kot je prikazano na desni sličici), lahko tako v enem zamahu napelješ nit čez vsa vodila, hkrati pa je uho igle dvignjeno, kar pomeni, da gre nit lahko takoj vanj. Če pa je igla premaknjena popolnoma dol (kot je prikazano na levi sličici) nastane tu že prva ovira, ker je eden izmed vodil za nit skrit v notranjost stroja, hkrati pa je uho igle prav tako premaknjeno popolnoma navzdol.
Druga šiviljska modrost: Prvi vbodi so ročni!
Prvih nekaj vbodov zašij kar ročno, le tako se lahko takoj občuti, če je blago predebelo za nit, če je nit predebela za blago, če se sukanec nabira itd….
Tretja šiviljska modrost: Igle izberi primerne blagu!
Več kot pomembne so prave igle! Čeprav se na prvi pogled zdijo popolnoma identične, pa vendar niso! Tako je igla za jeans popolnoma drugačna od igle za usnje, ta ima namreč precej bolj topo in rahlo ploščato konico, saj je njen namen presekati usnje.
Kako veš da igla ni pravilna?
Preprosto! Ko se ti začne blago ”cefrati” na ravnokar zašitem šivu, ko se blago čudno motovili med tačko in zobci, se začne nabirati sukanec itd…
Četrta šiviljska modrost: Isti sukanec!
Vreteno-ta majhen plastičen kolutek na katerega navijemo sukanec, s katerim želimo kasneje šivati. Vendar, je zelo pomembno, da sta sukanec zgoraj in sukanec v vretenu ista. Kajti, če šivamo z različnima sukancema se idealni šivi prelevijo v popolno zmešnjavo! Pride lahko do neenakomernih šivov, ohlapne zgornje ali spodnje niti, nabiranja sukanca…
Peta šiviljska modrost: Čisto, čisto, čisto!
Fotografija sicer ne pripada običajnemu šivalnemu stroju, vendar overlock-u (stroj za zankanje), kjer se zaradi rezanja blaga bistveno hitreje nabira vsa ta nesnaga. Toda, to pravilo velja pri vseh strojih: potrebno jih je čistiti! Vsakič znova, ko zamenjaš vreteno še na hitro obriši večje kupčke prahu, najmanj dvakrat letno pa šivalni stroj posesaj oz. ga spihaj s kompresorjem (super zadeva!). Negovan stroj-dolga življenjska doba!
Šesta šiviljska modrost: Šivanje na razdalji.
Ko začnem s šivanjem spodnjega robu krila je šiv res 6 cm od robu, ko pa zaključim pa se ta hitro znajde na 8 ali celo 4 cm od robu-obup! Zato je tukaj super rešitev: izmerim razdaljo od sredine tačke v desno smer, vzamem lepilo in ga nalepim kar po stroju navzdol. Tako začnem in končam rob točno na 6 cm – kot pravi šiviljski mojster!
Sedma šiviljska modrost: Poizkusno vedno iz ostankov!
Prvo si izdelamo idejo v glavi, jo narišemo na papir, ukrojimo, vendar preden začnemo s pravim šivanjem na odpadlih ostankih povadimo šive, obnašanje stroja ter igle. Tako ne bomo uničili nobenega robu majice z napačno iglo, privarčevali bomo s časom za to nadležno paranje in naši živčki, bodo ostali mirni.
Osma šiviljska modrost: Preveri sukanec spodaj!
Neštetokrat se zgodi, da se popolnoma ”brez” razloga nabira spodnja nit. Večino primerov rešimo popolnoma enostavno, znova vdanemo vreteno v čolniček (kovinski nastavek v katerega vstavimo vreteno in nato oba skupaj v stroj). Medtem, ko ponovno vstavljamo vreteno, preverimo še napetost vijaka na njem, če je sukanec tanjši ga je potrebno bolj priviti.
Deveta šiviljska modrost: Vedno puščaj sukanec!
Ko začnemo s šivanjem, potrebuje stroj nekakšen ”manevrski prostor” za začetek delovanja, kar pomeni da v večini primerov nit potegne navzgor, torej jo iztakne iz igle. Ko se nam to dogodi prvič, še gre, ko pa je to petič ali še večkrat pa se naše potrpljenje že počasi stopnjuje. Zato vedno, ko se konča šiv in preden prestrižeš nit, potegni še nekaj centimetrov dlje. Tako bo imel stroj več niti za začetek, ti pa več potrpljenja.
Deseta šiviljska modrost: Zatrjevanje
Ko je blago tanjše ali izmuzljivo je začetek bistveno težji, zato je zatrjevanje šiva prava nočna mora. Vendar če poznaš ta trik, je bistveno lažje. Torej ko začneš šiv, postavi tačko šivalnega stroja kakšen centimeter naprej, pritisni na vzvratno šivanje ter nato nadaljuj s šivanjem naprej. Kaj se bo zgodilo: ker je prvi šiv nazaj, se blago ne viha, ko pa začnemo s šivanjem naprej je to že toliko utrjeno, da ne bo nobenega vihanja več. Torej, prvo nazaj nato naprej!
Enajsta šiviljska modrost: Počasi, kot v avtu!
Vsi vozniki vemo, da je počasno speljevanje več kot primerno za ostale udeležence v prometu, kot tudi za motor avtomobila. Prav tako pa je tudi s šivalnim strojem. Prehitro ”speljevanje” lahko povzroči pretirano nabiranje blaga, neravne šive, drsenje blaga, neenakomerne vbode… Zato šivaj počasi in mirno, saj bo le tako končni izdelek temeljito in lepo zašit.
Dvanajsto šiviljsko pravilo: Ravno prav!
Kot je videti na sliki so šivi popolnoma neenakomerni, to daje videz neprofesionalnosti. Čeprav se ti mogoče zdi, da nisi ravno profesionalec, pa lahko vseeno daješ takšen vtis. Bodimo pozorni na primerno dolžino šivov, primerno iglo, hitrost šivanja…
In še zadnja trinajsta šiviljska modrost: Preveri sukanec!
Vedno, ko se pojavi težava z nekoliko nepravim vbodom, ponovno napelji sukanec in preveri napetost le tega. Kar za 90% težav je kriva napačna napeljava sukanca in ne cena/znamka šivalnega stroja 😉
Naj bodo vaše šiviljske urice še naprej polne kreativnih idej! 🙂